FELSEFEYLE TERAPİ

 

Felsefeyle terapi, bilimden çok bir sanattır ve her birey üzerinde benzersiz şekilde ilerler. Uygulamada kullandığım yöntem beş aşamalı bir yöntemdir.

Aşamaları

Bu beş aşama; sorunu tanımlamak, duygulara eğilmek, analiz etmek, derin düşünmek ve dengeye varmaktır.

Sorunu Tanımlamak

Herhangi bir konuda felsefeyle terapiyi kullanarak çalışırken, öncelikle sorununuzu tanımlarız. Bunun için de, olan bitene yargılama yapmadan bakmanız önemlidir. Dolayısıyla bu aşamada, sizin için neyin gerçekten sorun olduğunu belirlenmesi gerekir. Kendi payınıza düşen kısmı kontrol edebilmek için, bu aşamada sorunun ne kadarının gerçekten size ait olduğunu birlikte irdeliyoruz.

Duygulara Eğilmek

Duygulara eğilme aşamasında, sorununuz tarafından tetiklenen duyguları yapıcı olarak ele almanız yani bir çeşit iç hesaplaşma yapmanızı sağlıyoruz. Duygusal tepkiler başka düşünceleri de besleyebileceğinden, duygular üzerine dikkatli ve yoğun bir şekilde eğilmek gerekir. Bir duyguyu yalnızca tanımlayarak kontrol edemezsiniz. Kızgın olduğunuzu anlamak vücudunuzdaki öfke tepkisini değiştirmez. Bu duyguyu hissettiğinizde ve tanımladığınızda, sıradaki iş, söz konusu duyguyu doğru şekilde ifade etmektir.

Analiz Etmek

Bu aşamada, seçeneklerinizi değerlendirir, fikirlerinizin dökümünü çıkartarak, sorununuzu çözme sürecini başlatırız. Sorununuz daha önce deneyimlediğiniz ve çözdüğünüz bir sorunsa, geçmişte nasıl başa çıktığınıza bağlı olarak, çözüm için ne yapmak ve ne yapmamak gerektiği üzerinde dururuz. Sizce en uygun görünen çözüm, sorun nedeniyle ortaya çıkan duyguları yatıştıracaktır. Ancak bu ideal gibi görünen çözümün gerçeğe aktarılması da şart değildir. Daha da uygun çözümü bulmak için acele etmeden aklınızın içinde yer alan ve yürümeniz gereken çeşitli yollarda cesaretle yürümelisiniz.

Derin Düşünmek

Bu aşamada geriye doğru bir adım atar, yeni bir bakış açısı edinir ve içinde bulunduğunuz durumu tüm boyutları ile tefekkür edersiniz. Böylece büyük resmi görmeye de başlarsınız. Kendi felsefi bakış açınızı bulabilmeniz için, sorununuzun aciliyetine, duygunuzun gücüne, analizinizin mantığına, bir adım geriden bakmanız çok iyi olacaktır. İşte tam da bu noktada, kendi felsefenizi açığa çıkararak bunu görmenize yardımcı olacak bir kılavuz, bir ayna gibi çalışır felsefi danışman. Artık vardığınız bu aşama, farklı felsefi kuramlar yardımıyla, en adil ve benliğinizle tutarlı olan felsefi bir sav oluşturmaya başladığınız aşamadır.

Dengeye Ulaşmak

Son aşama ise ilk dört aşamada öğrendiklerinizi hayatınızla bütünleştirme sürecidir. Sorununuzun özünü anlar ve uygun, adilane önlemler almaya hazır olursunuz. Kendinizi dengede hisseder, ancak önünüzdeki kaçınılmaz değişiklikler için hazırlıklı kalırsınız. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki her zaman belirli düzeyde sarsıntı yaşayabiliriz, kimse sonsuza dek dengede kalamaz. İşte bu son aşamaya ulaşınca, bir daha asla başladığınız noktaya dönmezsiniz. Deneyiminizle başa çıkarak ve dengeye ulaşarak kendinizi tanıyabilirseniz, en derin trajediden sonra bile hayatınız zenginleşir. Bu aşamada durumunuzun esasını kavramış, kendiniz hakkında da esaslı bilgiler edinmiş durumdasınız demektir. Mutlak çözümler daima mümkün değildir fakat, sizi dengeye ulaştıran bir yatkınlığı nereye giderseniz gidin yanınızda taşırsınız, o sizin bir parçanız olur.